Recenze: Polární záře


Anotace:
V Severním ledovém oceánu se kapitán jaderné ponorky ruské federace Alexander Gomelskij snaží vypořádat s řadou záhadných událostí a selhaní, ke kterým dochází při návratu z rutinního námořního cvičení. Major Gennadij Volkov, stíhací pilot ruského letectva, vzlétá k neznámému létajícímu objektu a krátce na to je jeho stroj zničen a major zanechán na pospas oceánu. Světlana Zarecká, postgraduální studentka geologie, je poslána do centra dění s tajnými instrukcemi a shodou okolností se zde setkává s přitažlivým Petrem Brunerem, českým fotografem a dobrodruhem. Její instrukce jsou však jasné: nepohodlné osoby je nutné zlikvidovat. Mezitím odkrývá ruská armáda na dalekém severu přísně tajné naleziště, které může změnit dějiny lidstva, a průzkumník Aivars Balakin se právě chystá vykročit tam, kam lidská noha dosud nevkročila...

Autor: Jiří Mazurek
Žánr: Thriller, Sci-fi
Počet stran: 153
Psáno v er-formě

Dojmy z knihy:
Samotný autor mi zaslal elektronickou podobu jeho nového díla a měla jsem tu čest ji přečíst mezi prvními (byla mi poslána tři týdny před vydáním). Nyní se s vámi krátce podělím o své dojmy a postřehy.
Po přečtení prvních stran knihy jsem nebyla moc nadšená. Je psaná v er-formě, na což jsem si dlouho zvykala (většina knih, co jsem četla, jsou v ich-formě), a také mi trvalo zorientování se v příběhu, protože je kniha vyprávěna v mnoha úhlech a na mnoha místech. 
Nicméně potom se v knize začaly dít opravdu zvláštní věci a kniha si mě nakonec získala a nutila mě přemýšlet nad tím, co jsou ty podivné věci zač a kdo za tím vším je. 
Osobně jsem si nejvíc oblíbila postavy Petra Brunera a Alexandra Gomelskijho (doufám, že jsem ta jména nezkomolila). Petr Bruner, jakožto vášnivý fotograf, který se zamiloval do Světlany a Alexander Gomelskij, jakožto statečný a obětavý kapitán ponorky.  
Co mně, jakožto milovnice romantiky, chybělo, bylo detailnější popisování citů jednotlivých postav. Vždy, když už jsem si myslela, že postavy znám, zachovali se nebo provedli něco nečekaného, co mi k jejich charakteru nesedělo a musela jsem ho přehodnotit. 
Celkově bych knihu doporučila spíše mužům, než ženám, ale pokud máte rádi nadpřirozeno, tak by se mohla líbit i právě vám. 

Ještě jednou děkuji Petrovi Mazurkovi za poskytnutí elektronické verzi jeho díla.


Hodnocení: 60 %

O autorovi: Jiří Mazurek
Jiří Mazurek (1974) patří k nové generaci spisovatelů české fantastiky, přičemž se mu za relativně krátkou dobu podařilo publikovat množství kvalitních povídek. V časopise Ikarie mu vychází především science fiction (Živé barvy, Mrakodrap, Coaldový důl aj.), v Pevnosti zase fantasy (Oči Mag’rebu, Vyzvědač). Kromě toho je také autorem sci-fi románu pro mládež Želes (2007) a držitelem Ceny Karla Čapka za Legendu o Garonně, jejímž volným pokračováním je Legenda o Rennardovi (2009), která vyšla rovněž v Edici Pevnost (sv. 44).
(Zdroj:  Databazeknih.cz)

 • Počet komentářů: 8

Podobné články

8 komentářů

 1. Tuhle knížku sice asi vynechám, ale obálka je moc hezká!:D
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou obálkou souhlasím, opravdu se povedla:)

   Vymazat
 2. Mě kniha celkem zaujala, určitě dám na tvé doporučení, protože sci-fi miluju! Děkuju moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem si získala tvoji důvěru. :)

   Vymazat
 3. Tahle kniha pro mě moc nebude, ale obálka vypadá dobře. Jinak povedená recenze. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi bude opravdu spíše pro muže:) Děkuji.

   Vymazat
 4. Skvěl recenze :) o knize jsem ještě neslyšela, ale rozhodně vypadá zajímavě :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.