Recenze: Zelená míle

Anotace:
Ve věznici Cold Mountain, v bezútěšné řadě cel známé jako Zelená míle, čekají na smrt vrazi tak zvrácení jako psychopat William Wharton a tak posedlí jako Eduard Delacroix. Dohlíží na ně několik dozorců: slušný Paul Edgecombe či naopak sadistický Percy Wetmore. Ale ať dobří, či zlí, ať nevinní, nebo ničemní, nikdo z nich se dosud nesetkal s někým tak brutálním, jako je obr John Coffey, násilník a vrah dvou holčiček. Je Coffey ďábel v lidské podobě? Nebo je někým úplně jiným? Mezi nebem a zemí je víc zázraků, než si kdokoli v Cold Mountain umí představit - a pravda vychází najevo v tlakových vlnách, které dokáže vyvolat jen Stephen King, a v explozivním finále, které čtenáři vyrazí dech.

Autor: Stephen King
Počet stran: 344
Žánr: Thriller 
Nakladatelství: Pavel Dobrovský - BETA
Psáno v ich-formě

Dojmy z knihy:
Jelikož jsem doteď nebyla velký fanoušek hororových knih (ne že by se mi nelíbily, jen jsem je příliš nevyhledávala), Zelenou míli jsem si pořídila na základě doporučení od mého přítele. Měla jsem zkrátka potřebu "odpočinout" si od romantických knih a po nějaké době zase zkusit něco zcela jiného.
Ze začátku jsem měla menší problém začíst se a vžít se do příběhu, který vypráví stoletý stařec, jenž tím vlastně vzpomíná na své "mládí". Byl to dozorce ve věznici v období hospodářské krize a velmi trpěl na zánět močového měchýře, což mu způsobovalo velké bolesti. Jeho prací bylo hlídat vězně v bloku E, kteří čekali na smrt v elektrickém křesle.

Když ale do věznice přivedli vraha dvou holčiček, obrovitého muže hnědé pleti, nastaly zázraky. Tento muž totiž nebyl obyčejný, nýbrž se v něm skrýval Boží dar uzdravení (celkem paradox, že?). Paulovi (hlavnímu hrdinovi) například vyléčil onen zánět močového měchýře. Doslova tu nemoc z něho vysál a v podobě černého dýmu zase vykašlal ven. 
Celý příběh je velmi smutný a napínavý, nenechal mě chladnou. Pořád jsem myslela na to, jak to vlastně dopadne. V jednu chvíli si myslíte, že víte, jak kniha bude pokračovat, a pak se vše obrátí naruby a vy zkrátka musíte číst dál.
Nemůžu se smířit s faktem, že je to moje první kniha od Kinga, kterou jsem četla. Ten příběh byl tak dechberoucí, že si prostě musím pořídit nějakou další jeho knihu. 


Tam se zastavil a zadíval se přes prázdnou místnost na plošinu, kde čekalo Jiskřidlo, tiché - a přízračné - jako trůn na hradě mrtvého krále.


Tenhle skvost bych nedoporučila jedině lidem slabé povahy, kteří nesnesou násilí a brutalitu, jenž se tam místy objevuje.
Film jsem ještě neviděla a nevím, jestli na něho kouknout nebo ne, často mě totiž filmy podle knihy zklamou.

Hodnocení: 90 %


O autorovi: Stephen King

Stephen Edwin King (* 21. září 1947, Portland, Maine) je americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti, který se plných osm let léčil ze závislosti na kokainu.
Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle.
(Zdroj: Databáze knih)

 • Počet komentářů: 12

Podobné články

12 komentářů

 1. Povedená recenze :) King ten prostě umí :) Zrovna tuhle jsem od něj ještě nečetla, ale snad to brzy napravím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně by sis ji měla přečíst! Strašně silný příběh:)

   Vymazat
 2. Stephen King je skvělý spisovatel...:). Super recenze!
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
 3. Film jsem viděla. Určitě ho nevynechej.

  OdpovědětVymazat
 4. Kniha je úžasná. A musím povedať, že to bol jeden z mála filmov, ktorý sa mi skutočne páčil. Obvykle som z filmových verzii sklamaná, no pri tomto titule to bolo naopak. Poplakala som si ako pri filme tak aj pri knihe. Preto film odporúčam. Aj vreckovky, pretože Coffey je jednoducho vo filmovej verzii neprekonateľný. A Tom Hanks taky tak. Avšak musím povedať, že niektoré veci som vo filme pochopila až knihou, preto je dobré mať za sebou najskôr knihu a potom film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu bych se na ten film měla co nejdříve podívat! Děkuji za skvělou zpětnou vazbu!

   Vymazat
 5. Kinga zbožňuji! I když Zelená Míle není úplně klasickým Kingem a určitě ne hororem, je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. Opravdu je to snad jediná kniha, která mě kdy rozbrečela. Paradoxně ne "Kafe", ale Delacroix.
  Já mám od Kinga strašně ráda Prokletí Salemu a Nezbytné věci. Obrovským překvapením a podle mě jednou z jeho nejlepších knih pro mě byla Christina. Mám na ni i recenzi na blogu, tak kdyby si někdy chtěla dát zase nějakého Kinga, můžeš u mě mrknout. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zatím od Kinga četla pouze tuhle, ale rozhodně mám v plánu přečíst si od něho víc knih, protože tento jeho příběh mě opravdu zasáhl! Takže děkuji za tipy na další jeho knihy:).

   Vymazat
 6. Film jsem viděla několikrát a miluji ho. Takže určitě doporučuji. Knihu jsem ještě nečetla. S Kingem jsem jako na houpačce, některé jeho knihy se mi hrozně líbí a některé stojí za starou belu. A mám obavy, jak dopadne právě Zelená míle. Ale mám ji na seznau :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pevně věřím, že si ji zamiluješ, ten příběh je nádherný.

   Vymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.