Recenze: milk and honey


Anotace:
this is the journey of
surviving through poetry
this is the blood sweat tears
of twenty-one years
this is my heart
is your hands
this is
the hurting
the loving
the breaking
the healing

-rupi kaur

Autor: Rupi Kaur
Počet stran: 208
Žánr: Poezie
Nakladatelství: Andrews McMeel Publishing 

Dojmy z knihy:
Tato kniha otřásla celým internetem. Nebyl den, kdy bych na ni nenarazila. Říkala jsem si "kruci, to je opravdu tak dobrá, že si zaslouží tolik pozornosti?". Odolávala jsem jí poměrně dlouho, ale nakonec jsem to nevydržela a moje zvědavost zvítězila. Nikdy předtím jsem poezii aktivně nečetla, takže jsem byla opravdu zvědavá, zda se mi bude líbit. 
Hned, co mi kniha dorazila a já ji v rychlosti prolistovala, velmi na mě zapůsobila vzhledem. Obsahuje totiž plno jednoduchých (a zároveň kouzelných) tématických ilustrací, které tomu všemu dodávaly emoce navíc. 
Celá kniha je rozdělena na čtyři části: the hurting, the loving, the breaking a the healing.
Každý den jsem ji otevřela a přečetla si pouze pár stránek, pár jejích myšlenek, abych se nad nimi dokázala opravdu zamyslet a nezhltla je všechny v jeden den (což by nebyl problém, jelikož obsahuje stránky, kde je napsaná pouze jedna věta, tudíž se čte opravdu rychle). Porozumět textu v angličtině pro mě nebyl velký problém, text neobsahuje nějaké neznámá nebo málo používaná slova (přece jen to píše mladá žena), takže pokud přemýšlíte, zda knihu koupit v angličtině nebo v češtině, doporučuji ji koupit v originální verzi.  
Co se týče obsahu knihy, tak musím říct, že je to opravdu velmi silné a k zamyšlení. Hlavními tématy knihy jsou láska, zármutek, zrada a sebeláska. Autorka do ní dala opravdu mnoho. Její texty jsou velmi emotivní, u některých mi až naskočila husí kůže (not lying!).every time you
tell your daughter
you yell at her
out of love
you teach her to confuse
anger with kindness
which seems like a good idea
till she grows up to
trust men who hurt her
cause they look so much
like you
- to fathers with daughters


Dílo je směřované opravdu především na ženy, které mají nízké sebevědomí nebo řeší špatné vztahy. Mně osobně tato kniha ukázala, že na prvním místě musíme stavit sebe, abychom mohli milovat i jiné. Že se nesmíme zanedbávat a nechat se oblbovat falešností lidí, kteří nás denodenně obklopují. Každá žena by si ji měla přečíst. Nemám jí co vytknout. Mohla by pomoct mnoha dívkám, které si tímto obdobím prochází.

Za zaslání a bezproblémovou komunikaci děkuji e-shopu Dobré knihy.cz. Pokud o ní přemýšlíte, rozhodně doporučuji koupit ji ZDE (v české verzi potom ZDE).Hodnocení: 100 %

O autorovi: Rupi Kaur
Rupi Kaur je kanadská poetka, spisovatelka a ilustrátorka. Je populární pro svůj unikátní styl psaní poezie s ilustracemi, které si dělá sama. Rupi přeměňuje své zkušenosti z bolesti a touhy do veršů smíření a triumfu. Publikovala knihu poezie a prózy nazvanou Milk and Honey, v roce 2015. Kniha pojednává s témety o násilí, zneužívání, lásky, ztráty a feminismu, přičemž získala velký úspěch, díky milionům koupených výtisků.
(Zdroj: Databáze knih)


 • Počet komentářů: 24

Podobné články

24 komentářů

 1. Pěkná recenze, já knihu četla v češtině a líbila se mi opravdu moc. V originále je jistě ještě silnější. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V angličtině se mi líbila tak moc, že uvažuji o tom, zda si ji koupit i v češtině, čistě pro srovnání. :)

   Vymazat
 2. Tuhle knihu jsem zrovna nedávno prolistovávala v knihkupectví a strašně mě zaujala:). Určitě si jí koupím:). Moc pěkná recenze:)
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
 3. Já musím říct, že tohle není pro mě. :-D Celkově mi poezie nic moc neříká, nebavil mě ani Máj, jediné, co se mi líbí je Kytice a to kvůli až písničkový rytmice...:-D A tohle mě fakt nezaujalo, když jsem do Mlíka a medu koukala, tak jsem si říkala, že bych asi mohla taky napsat pár básniček... Já v tom prostě nevidím umění a bohužel ani přínos. To ale nemění nic na tom, že graficky je knížka udělaná nádherně. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne každému tento styl vyhovuje, nicméně mně to přišlo velmi silné, přesné a výstižné.. Já si ji zkrátka zamilovala:)

   Vymazat
 4. Už po ní dlouho koukám, minulý rok jsme propadla mluvené poezii na Youtube (nebo taky slam poetry) a tvoje recenze mě jen přesvědčila, že opravdu upřednostním originál i když český překlad není (výjimečně) špatný. No, bookdepository to jistí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že jsem tě přesvědčila o tom, že opravdu stojí za přečtení! Děkuji za krásnou zpětnou vazbu:)

   Vymazat
 5. Skvělá recenze :) Vypadá to vážně zajímavě, ale přece jen si nejsem jistá, jestli bych básničky dokázala pořádně ocenit :) Přeji ti krásné, pohodové a šťastné Vánoce :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je jen jeden způsob, jak to zjistit.. :) Šťastné a veselé i tobě!

   Vymazat
 6. Myslela jsem, že mne tato kniha mine ale po tom, co jsem si přečetla tuto recenzi mám akorát tak chuť si ji okamžitě koupit :)

  Little Dreamer

  OdpovědětVymazat
 7. I mě kniha rozhodně nemine :) Povedená recenze!

  OdpovědětVymazat
 8. Moje kamarádka jí četla, já jsem se k ní bohužel ještě nedostala, ale z kousků, co mi ukazovala byla moc hezká až úžasná.

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem asi jediná, ale ačkoliv mám ráda poezii, tak tohle bych si nekoupila už kvůli tomu, kolik lidí o ní furt mluví :D

  Karolína & Maličkosti ze života

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro mě to nehrálo roli, stačilo mi ji prolistovat a byla jsem zamilovaná. :)

   Vymazat
 10. Krásná recenze, Milk and honey jsem si taky naprosto zamilovala, mám doma i autorčinu novou knihu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O nové knize taky uvažuji, tak snad je také tak super!:)

   Vymazat
 11. Ja som ju čítala už minulý rok a taktiež nepatrím medzi veľkých čitateľov poézie, ale nakoniec som v nej našla množstvo myšlienok, ktoré stoja za to. :) Veľmi pekná a výstižná recenzia, ja som ju na svojom blogu tiež trochu predstavila z môjho pohľadu.

  OdpovědětVymazat
 12. Moc hezká recenze, taky si knihu plánuji přečíst :)

  www.ftcfblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.