Recenze: Zasnoubena se smrtí


Anotace:
Zasnoubena se smrtí z pera novinářky, spisovatelky a překladatelky Jany Vrzalové, je inspirována pohnutými životními osudy první české ženy popravené nacisty, Ireny Bernáškové (7. 2. 1904-26. 8. 1942 ) a jejího otce, předního českého grafika Vojtěcha Preissiga (31. 7. 1873-11. 6. 1944).
Irena Bernášková, známá jako Inka, byla mimořádnou osobností dvacátého století. Rodiči vychována v silném vlasteneckém duchu, obdařena talentem na jazyky, analytickými schopnostmi, obrovskou odvahou, jíž převyšovala i muže té doby, po vzniku protektorátu Čechy a Morava všechny své schopnosti vynaložila na osvobození rodné země – Československa. Její odbojová činnost byla úzce spojena především s vydáváním ilegálního časopis V BOJ, se získáváním prostředků a techniky na jeho výrobu, ale také s převáděním československých vojáků do zahraničí. Po zatčení podle skromných odhadů při výsleších mlčením zachránila na tři stovky spolupracovníků. Veškerou odbojovou práci brala na sebe. Spolu s Inkou Bernáškovou se vracíme do doby, kdy šlo o bytí či nebytí našeho národa i Československa.


Autor: Jana Vrzalová
Počet stran: 333
Žánr: Literární biografie, Válečné
Nakladatelství: JOTA
psáno v er-formě

Dojmy z knihy:
Po dlouhé době mě přepadla chuť přečíst si nějakou knihu s válečnou tématikou, nejlépe vyprávěnou podle skutečné události (ač je to poněkud neobvyklé vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce). A proto, když jsem dostala možnost zrecenzovat Zasnoubena se smrtí, pustila jsem se do toho s chutí a plná očekávání. 
V důsledku toho, jak moc jsem se na ni těšila, přišlo první (a také poslední) zklamání. Měla jsem totiž obrovský problém začíst se do knihy a soustředit se. Kniha obsahuje nespočetné množství faktů o 2. světové válce, a tak se samotný příběh rozvíjel opravdu pomalu. Autorka vypráví o životě Inky a její rodiny, která se nedokázala smířit s nečinností Československa a vydávala ilegální časopis V BOJ. 
Když jsem se dostala asi k padesáté stránce, kdy Inka v knize téměř dospěla, byla jsem pohlcena jejím příběhem. Jelikož je to opravdu skutečný příběh první Češky popravené nacisty, udivovalo mne, jak moc byla statečná a odolná. Mohla jsem nahlédnout na to, jak se zpracovával a tajně vydával časopis V BOJ, jak Inka převáděla vojáky přes hranice v šatech a v polobotkách a jak moc byla klidná, když ji Němci odsoudili k smrti. 
Nejdřív jsem si myslela, že zemře v koncentračním táboře, nicméně tak tomu nebylo. Gestapáci ji chytli a dali ji do vězení, kde byla dlouho a těžce mučena. A přesto nikoho neprozradila, čímž prý zachránila stovky lidí. Všechnu vinu házela na sebe. Neuvěřitelný a silný příběh.
Na konci knihy jsou barevné fotografie zachycující její portréty, přední strany časopisu V BOJ a dokonce i dopisy, které Inka psala z vězení. Smrti!
Snoubenko věrná!
Slyším, jak přicházíš. Jsi mi blíž a blíž. Mému uchu neuniklo tvé nedočkavé přešlapování za dveřmi cely. Nebuď nervózní. Však se už brzičko dočkáš. Patřím jen tobě. Už mi dýcháš na krk. Bereš mne za ruku...
Svítá. Noc mizí a přichází den. Noc mizí, aby se ještě dnes zase vrátila. Vytratím se s ní, jenomže pro mne už cesty zpět není. Den pro mne zůstane temnotou. 
Smrti, nebojím se tě. Tak už pojď a odveď si mne.


A komu bych toto dílo doporučila? Pokud máte chuť na smutný příběh, ale nezajímá vás 2. světová válka, není to pro vás. Je to hlavně pro lidi, které zajímají detaily, průběh a důsledky této války. Pro lidi, kteří chtějí vědět, jak se v této době žilo a co mělo za následky, když se naši lidé začali bránit. 

Za zaslání a bezproblémovou komunikaci děkuji nakladatelství JOTA. Pokud o ní přemýšlíte, rozhodně doporučuji koupit ji ZDE.


Hodnocení: 80%

O autorovi: Jana Vrzalová
Jana Vrzalová je publicistkou a překladatelkou s více jak čtyřicetiletou praxí. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Leningradské státní univerzity (dnes Petrohradské). Po jejím absolvování pracovala pro přední české a slovenské deníky a časopisy, věnovala se překladům. Z ruštiny do češtiny přeložila na dvě desítky publikací. Několik let působila jako zástupkyně šéfredaktora čtrnáctideníku Národní Osvobození, tiskového orgánu Českého svazu bojovníků za svobodu. Až do roku 2015 byla tiskovou mluvčí svazu. Na svém kontě má bezpočet recenzí na knihy z oblasti literatury faktu. Publikuje v Národním Osvobození a v internetových médiích.
Od roku 2014 je předsedkyní Klubu autorů literatury faktu. Památník Lidice její práci ocenil Pamětní medailí.

 • Počet komentářů: 11

Podobné články

11 komentářů

 1. Tématika 2. světové války je vždycky strašně silná, takže i když mě zajímá, nikdy jsem nic takového nepřečetla. Každopádně knihu doporučím kamarádce, která v podstatě jiné knihy nečte, díky za tip:).
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že pokud tě toto téma zajímá, tak bys to měla zkusit! A není za co:).

   Vymazat
 2. Pěkná recenze, kniha vypadá dobře, ale nejspíš není přímo pro mě... :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Bohužel, není úplně pro každého, ale to není žádná kniha. :)

   Vymazat
 3. Skvělá recenze :) Kniha vypadá rozhodně zajímavě, jen válečné tématice se většinou vyhýbám. Jestli mi ale v knihovně přijde pod ruku, určitě do ní nakouknu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Válečné tématice se vyhýbá velké množství žen:) Děkuji.

   Vymazat
 4. Tak to je asi jediná téma ktorú veľmi nezvládam. Prečítala som iba malú hŕstku kníh s touto tematikou no i tak viem, že tadiaľto cesta nevedie a radšej vždy siahnem po knihe s hlbsiou históriou. Možno si len myslím že to bolo až príliš dávno a uža to menej zasiahne ako zverstvá prvej a druhej vojny. Každopádne zaujímavý titul ktorý môžem odporučiť iným zákazníkom ktorí naopak oddychujú iba pri takejto téme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proto jsem také upozorňovala, že tato kniha je opravdu jen pro okruh lidí, které tuto tématiku vyhledávají. Děkuji za obsáhlý názor.

   Vymazat
 5. Panebožeee děkuju moc za tip! O knížce jsem nesylšela vůbec a divím se. Miluju knihy ze druhé světové. Dvě jsem dostala i k Vánocům! :) Teď mám v plánu objednat v nejbližší době knihu, která přímo o Janu Kubišovi. Super recenze, jsem moc ráda, že jsem díky tobě na knížku narazila, vypadá moc zajímavě! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konečně někdo, kdo sdílí stejné nadšení z této knihy, jako já! Děkuji! :)

   Vymazat
 6. Anonymní28/3/18

  Tuto knihu jsem dostala jako dárek. Nečekala jsem, že mě tak pohltí. Je to úžasná kniha. Na to, že je mi 33 let, tak jsem o tak významné české ženě neslyšela. Příběh je silný.
  Poklona a obdiv!

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.