Recenze: Dva proti Říši


Anotace:
Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.
(Zdroj: Databázeknih.cz)

Autor: Jiří Šulc
Počet stran: 480
Žánr: Literatura faktu, Válečné
Nakladatelství: Knižní klub
Psáno v er-formě

Dojmy z knihy:
Ačkoliv si velmi nerada půjčuji od někoho knihy, tato mě zaujala natolik, že jsem si ji nakonec od kamaráda půjčila. 
Jak již tlumočí anotace, příběh se odehrává v období druhé světové války na území Československa, popřípadě v Anglii. Kniha nás podrobně provede celým plánováním a průběhem mise Anthropoid - jediný úspěšný atentát druhé světové války. 
Strašně oceňuji, že je kniha vyprávěna z obou pohledů - jak z pohledu českého odboje, tak i z pohledu Němců. Je napsána samozřejmě podle skutečnosti, co nejvíce podle pravdy a bez domýšlení autora. 
Myslím, že neexistuje lepší popis tohoto atentátu než ten, jaký je v této knize. Běhal mi z mráz po zádech, byla jsem z ní napjatá a nervózní i přes to, že jsem už od začátku věděla, jak kniha skončí. Vžila jsem se do situace Gabčíka a Kubiše jak jen to šlo a spolu s nimi zažívala všechny strasti, které je čekali. Až tak jsem do této knihy byla vžita. 
Jediné (malé) mínus je takové, že má kniha strašně dlouhé kapitoly, což mi trochu vadilo. Jakožto pomalý čtenář jsem jednu kapitolu četla několik hodin v kuse. Nicméně to zachraňuje fakt, že jelikož je kniha vyprávěna z různých pohledů, můžete si vložit záložku právě tam, kde vyprávění z jednoho pohledu skončí. 
Myslím, že tuto nádhernou a velmi silnou knihu by si měl přečíst každý. Každý by měl vědět, kdo zachránil budoucnost naší země a co všechno za tím bylo. Co všechno Gabčík s Kubišem a celý český odboj včetně jejich rodin museli prožít, abychom my měli svobodný život.

Hodnocení: 95 %

O autorovi: Jiří Šulc 
Vystudoval právnickou fakultu v Praze. Patnáct let působil v bezpečnostních složkách ČR, v současné době pracuje v Evropské komisi v Bruselu.

 • Počet komentářů: 6

Podobné články

6 komentářů

 1. V životě jsem o knížce neslyšela, ale zní velice zajímavě. Taky bych si jí chtěla přečíst ze záměru, že říkáš, že perfektně popisuje tento atentát a já vím jak jsem vždy žádné atentáty nepochopila, proto by to mohlo být hezké. Jinak bych chtěla říct, že máš moc pěkný blog a byla bych ráda kdyby ses zastavila i u mě.

  https://knihynejsouzlo.blogspot.cz/

  Tánička

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se opravdu chceš dozvědět něco více o tomto atentátu, měla bys rozhodně sáhnout po téhle knize. Vypráví celý příběh napínavě a nebude nudit ani ty, kteří se o toto téma nezajímají.
   Děkuji, na tvůj blog určitě zavítám:).

   Vymazat
 2. Zatím jsem tuhle knížku nečetla, ale pokud chceš zjistit, jestli opravdu neexistuje lepší knížka o Anthropoidu, doporučuju HHhH od Laurenta Bineta. Nikdy jsem nečetla lepší román zpracovávající historickou látku, nikdy jsem tolik neprožívala kus vlastních dějin, navíc podaný od Francouze. Binetova Sedmá funkce jazyka navíc patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za doporučení, určitě se na knihu podívám. :)

   Vymazat
 3. Konečně jsem se dočkala recenze! :-P Jsem ráda, že se ti taky tak moc líbila. Podle mě jedna z nejlepších knih. :-)
  Četla jsem na toto téma už dost knih a další mám v plánu, ale Dva proti Říši jsou nejlepší v kombinaci fakt a čtivosti. HHhH je zajímavé - více se věnuje samotnému Heydrichovi. Hodně krátké kapitoly a pohledy i na to, jak knihu autor psal jsou zajímavé, ale literární dojem je podle mě slabší než u Dvou. Četla jsem ještě Atentát na Heydricha od Ivanova, kde mě překvapilo jak moc čtivé to bylo, jde totiž prakticky o přepisy výpovědi svědků, hodně zajímavé, ale opět vedou Dva proti Říši. :-) A Proč Gabčík nestřílel je také čtivé, ale zase co se fakt týče je to hodně níž, hlavně závěr je spíše pohádka. :-)
  Podle mě si na toto téma zvolila to nejlepší co šlo... Ale třeba potkám ještě někdy něco zajímavějšího, zatím však Dva proti Říši nepřekonalo nic. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná se na tebou zmíněné knihy někdy podívám, teď jsem ale četla poměrně dost četby o válce a chtěla bych si dát pauzu. :)

   Vymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.