Novinka: stáhněte si stručný obsah vámi přečtené knihy, vložte si ho na první stránku a už nikdy nezapomeňte na děj!

Novinka: stáhněte si stručný obsah vámi přečtené knihy, vložte si ho na první stránku
a už nikdy nezapomeňte na děj!

Více informací

Recenze: Sběratel motýlů


Anotace:
Izolovaná zahrada, kvetoucí rostliny a… sbírka nádherných motýlů – mladých žen, které byly uneseny. O to vše pečuje Zahradník, zvrhlý muž posedlý uchováváním krásných dívek. Jediná přeživší Maya postupně odkrývá podrobnosti o tomto děsivém místě i o svém vězniteli. Jak se jí ale podařilo utéct? Přežily i další dívky? Agenti FBI Victor Hanoverian a Brandon Eddison musí vyřešit rozhodně nejotřesnější případ své kariéry.


Autor: Dot Hutchison 
Počet stran: 352
Žánr: Horor, Thriller 
Nakladatelství: XYZ
Psáno v er-formě a v ich-formě

Dojmy z knihy:
Sběratele motýlů jsem si přála a také dostala k Vánocům. Měla jsem potřebu si přečíst něco "ujetého", něco mrazivého, napínavého... Tato kniha byla skvělá volba. 
Hned, co jsem ji začala číst, mě vtáhla do děje. Velmi snadno jsem se do ní začetla a nemohla se od ní odtrhnout. Nikdy jsem nic podobného nečetla, kniha mě uchvátila. 
Samotný příběh je dle mého názoru velice zvrácený, mrazivý a znepokojující, při čtení mi naskakovala husí kůže. 
Příběh knihy začíná na policejní stanici, kdy je již dívka v bezpečí. Vyslýchají ji dva policisté, kterým dívka líčí veškeré dějství v Zahradě. Hlavní hrdinku Mayu jsem si hned oblíbila. Má za sebou tvrdé dětství, je velmi chytrá a inteligentní a všechno vyprávěla tak bez emocí, až se člověk divil. Velice se mi líbily její myšlenkové pochody a filosofické názory. Myslím také, že vzhledem k její absenci emocí to byla právě ona, která byla ze všech dívek nejsilnější a zvládala mnohé, co by ostatní nezvládly.
Z čeho jsem byla nejvíc znepokojená bylo to, že je Zahradník - chlap, co je unesl - opravdu miloval, akorát po svém. Nikdy jim fyzicky neublížil, pouze s nimi provozoval sex. Krom toho se o ně staral - krmil je, každá měla svůj pokoj a když byly dívky hodné, odměnil je tím, že jim poskytl nějakou výhodu. Například jim poskytl možnost sprchovat se kdykoliv poslušné dívky chtěly, ostatní měly pevně daný čas. 

Zahradník se posadil na moji postel a česal mě, dokud mi vlasy nezářily jako hedvábí, znovu a znovu mi prsty čechral vlasy. Pak se jeho ruce přesunuly jinam, pocítila jsem na kůži jeho ústa, zavřela jsem oči a začala potichu recitovat "Údolí neklidu".

Jak je již patrné, kniha má dvě dějství. První se odehrává na policejní stanici a později v nemocnici, kde je Maya vyslýchána. Druhé dějství se odehrává přímo v Zahradě, kde dívka vypráví všechny hrůzy, které prožívala. 
Celkově bych knihu ohodnotila velmi pozitivně. Rozhodně to není nějaký nudný thriller, ale příběh je neobyčejný a napínavý. 
Co jsem tak pochopila, tak je tohle první díl trilogie Sběratel, což jsem původně netušila, nicméně kniha nekončí nějak extra otevřeně, určitě nebude problém si na další díl počkat. 

Hodnocení: 90 %


O autorovi: Dot Hutchison
Dot miluje bouřky, mytologii, historii a filmy, které je možné sledovat opakovaně. Je autorkou YA románu A Wounded Name, který vychází ze Shakespearova Hamleta. Titul Sběratel motýlů  získal ocenění Goodreads Choice Awards za rok 2016 v kategorii horor. Další kniha v sérii Sběratel s titulem The Roses of May (2017) vyjde v nakladatelství XYZ v roce 2018.
(Zdroj: Přebal knihy)

Okomentovat

10 Komentáře

 1. Tuhle knížku už mám v TBR, zní vážně lákavě a napinavě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vskutku je, nic podobného jsem zatím nečetla!

   Vymazat
 2. Skvělá recenze. Knihu mám v plánu číst, tak jsem ráda, že jsem se o ní teď dozvěděla více :)

  OdpovědětVymazat
 3. I když dávám přednost jiným žánrům, tahle kniha mě dost láká. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také dávám přednost jiným žánrům, ale můžu říct, že tato kniha opravdu stojí za změnu:).

   Vymazat
 4. Já žádnou podobnou knihu nikdy nečetla, ale podle toho, jak ji popisuješ, by se mi mohla líbit:). Skvělá recenze!
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám to stejně, ale nebudeš litovat, když si ji přečteš. :)

   Vymazat
 5. Mě to přišlo příliš přitažené za vlasy. Nápad sice skvělý ale scházela mi tam jakákoli atmosféra, Maya to celé vyprávěla, jako kdyby byla v hotelu, který nebyl nic extra. Čtivost se tomu ale upřít nedá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mayino "bezcitné" vyprávění je jen odrazem toho, jaký život měla v dětství a také tím, co jsme se dozvěděli na konci knihy (SPOIL) - šla tam dobrovolně.

   Vymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.