Novinka: stáhněte si stručný obsah vámi přečtené knihy, vložte si ho na první stránku a už nikdy nezapomeňte na děj!

Novinka: stáhněte si stručný obsah vámi přečtené knihy, vložte si ho na první stránku
a už nikdy nezapomeňte na děj!

Více informací

Recenze: Zlodějka knih


Anotace:
Liesel je malá dívka, která žije v malém městě se svými adoptivními rodiči, špatně spí, moc jí nejde čtení, hrává na ulici fotbal s kamarády od vedle. Mohlo by to být obyčejné dětství, kdyby to městečko neleželo uprostřed Německa. Liesel chodí do Hitlerjugend, zdravívá pravicí a krade knihy. Do příběhu promlouvají bomby, neštěstí a smrt. Smrt ostatně v knize promlouvá pořád. 

Autor: Markus Zusak
Počet stran: 528
Žánr: Válečné
Nakladatelství: Argo


Dojmy z knihy:
Tento skvost už koluje na internetu poměrně dlouhou dobu. Když jsem ji pak dostala pod stromeček, není divu, že jsem moc dlouho nevydržela a zkrátka si ji musela co nejdříve přečíst, naplněna očekáváním.

Musím se přiznat, že asi prvních padesát stran jsem byla poněkud zmatená a děj knihy ne a ne pochopit. Jakmile jsem ale pochopila, že příběhem malé dívky nás provádí sama smrt, začalo mi hned všechno dávat větší smysl a knize jsem propadla. 

Celá kniha se motá okolo mladé německé dívky Liesel v době druhé světové války, které zemřel její mladší bratr a maminka ji nechala s cizí rodinou, která se o ni musela starat. Hned, co nastoupila do školy, byla nejslabší článek třídy, jelikož neuměla číst, a tak se rozhodla, že sobě i ostatním dokáže, že není hloupá a začala se učit číst s jejím nepravým otcem, kterého si posléze oblíbila stejně tak, jako si zamilovala knihy. 

Nechci vám spoilovat zápletky a  vývoj knihy, co vám ale můžu říct je, že vaše oči nezůstanou suché. Já osobně u knih skoro nikdy nepláču, ale u téhle jsem se neudržela. Smrt vypráví o kruté pravdě druhé světové války, o osudech nevinných lidí a Židech. Přišlo mi ale velmi neobvyklé, jak sám autor prozrazoval závěr knihy již v její polovině (což bylo zdrcující). Tajně jsem doufala, že jen vtipkuje a kniha skončí nějak uspokojivě, ale k tomu nedošlo. Byla jsem koncem knihy tak zaskočena, že jsem nemohla asi dva dny pořádně usnout. 

Po přečtení knihy mi to nedalo a podívala jsem se i na zfilmovanou verzi. Jak je již zvykem, kniha je dle mě stokrát lepší, obsáhlejší a některé maličkosti byly v knize jinak než ve filmu. 

I přes to, že je kniha velmi obsáhlá, doporučila bych ji i příležitostným čtenářům, není jí co vytknout. Její kapitoly jsou dost krátké, tudíž ji mohou číst i časově vytížení lidé, kteří na čtení nemají tolik čas. Zároveň bych chtěla poněkud upozornit, že je kniha opravdu drsná a lidé se slabší povahou by z ní mohli mít poněkud depresivní myšlenky. Určitě to není odpočinková četba, nýbrž příběh reálného života lidí z doby války v Německu.


Hodnocení: 95%

O autorovi: Markus Zusak (*1975)
Australský autor. Zlodějka knih je jeho pátou knihou, získala mimořádný ohlas a stala se mezinárodním bestsellerem. Úspěšný byl i jeho předchozí román The Messenger (2002), určený mladším čtenářům. 
(Zdroj: Přebal knihy)

Okomentovat

11 Komentáře

 1. Moc pěkná recenze :) Na tuto knihu už se nějakou tu chvíli chystám :) Ráda bych viděla i film, tak snad se k ní už brzy dostanu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji přečíst nejdříve knihu, dle mého názoru je (jak jinak) lepší než film. :) Děkuji.

   Vymazat
 2. Já zatím viděla jenom film, ale už ten byl totálně dojemný a úžasný:). Knížku mám doma, takže se k ní jednou určitě dostanu:). Skvělá recenze!
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je škoda, že jsi viděla dřív film než četla knihu, nejspíš z toho nebudeš mít takový požitek. Každopádně si ji přečti, rozhodně stojí za to! A děkuji!

   Vymazat
 3. Pěkná recenze, knihu jsem četla asi tak před rokem a musím přiznat, že mě (asi jako jediného člověka)kniha nějak extra nenadchla. Přečetla jsem ji, rozhodně byla zajímavá, ale žádná extra kniha, to podle mě není. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sto lidí, sto chutí.. Někdy zkrátka vychvalovaná kniha nenadchne každého (a je to naprosto v pořádku). :)

   Vymazat
 4. Ty jo, já už se do ní taky budu muset konečně pustit! :) Povedená recenze. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měla bys, nenech se odradit její tloušťkou! :D Děkuji:).

   Vymazat
 5. Pozornost, kterou si Zlodějka knih získala, je rozhodně zasloužená. Vypravěčka smrt, vyzrazení konce, které ale nezkazí příběh, reálie z doby druhé světové války - tím vším se Zusak nesmazatelně zapsal do povědomí čtenářů. Myslím, že jsi dobře vystihla základní myšlenky a navnadila další čtenáře :) Já knihy četla už asi před 3 lety.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za výstižný komentář, nemůžu nic jiného než souhlasit:).

   Vymazat
 6. Super recenze, patřím k těm, kdo knihu ještě nečetli, ale chystají se na ní. Tématiku durhé světové války mám ráda. :-)
  Super recenze, doufám, že se mi kniha bude také tak líbit. :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.