Novinka: stáhněte si stručný obsah vámi přečtené knihy, vložte si ho na první stránku a už nikdy nezapomeňte na děj!

Novinka: stáhněte si stručný obsah vámi přečtené knihy, vložte si ho na první stránku
a už nikdy nezapomeňte na děj!

Více informací

Recenze: Zhubni


Anotace:
Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne...
(zdroj: přebal knihy)

Autor: Stephen King
Počet stran: 242
Žánr: Horor
Nakladatelství: Beta-Dobrovský
psáno v ich-formě

Dojmy z knihy:
Zhubni je v pořadí druhá kniha, kterou jsem od Kinga přečetla. Tuhle konkrétní mi půjčil spolužák, který mě dlouho přemlouval, ať si ji vezmu a přečtu (nerada si půjčuji knihy, nikdy je pak nechci vrátit). Čekala jsem od ní celkem dost vzhledem k tomu, že Zelená míle se mi velmi líbila.
Trvalo mi nějakou tu chvilku než jsem se do ní dokázala začíst, příběh se poněkud táhne. Celý příběh je o obézním Billym, který je prokletý a ať jí sebevíc, stále drasticky hubne a slábne. 
V knize je hezky vylíčena zoufalost jeho manželky a dcery, které si s ním neví rady a mají ho za blázna, když jim začne tvrdit, že je prokletý. Lidé zkrátka nevěří tomu, co není vědecky podložené, a proto je v tom Billy naprosto sám a musí si poradit bez pomoci. 
Celý příběh si rozhodně zaslouží pochvalu za originalitu, rozhodně jsem o podobném příběhu nikdy neslyšela. Objevuje se v ní také rasismus, takže kniha rozhodně není pro ty, kteří tímto pohrdají. Já osobně jsem si Billyho jako postavu vůbec neoblíbila, přišlo mi velmi nevhodné to, že sváděl vinu na svoji ženu a po čase ji svým způsobem začal nenávidět. 
Kniha není příliš akční, jak jsem očekávala, ani moc hororová, spíš psycho a místy "nechutná". A vlastně i málo napínavá.
Abych ji ale příliš neshazovala, musím uznat, že mě velmi překvapil její konec. Napadalo mě hodně událostí, kterými by kniha mohla skončit, nicméně jsem se ani jednou netrefila. 
Tato kniha je také zfilmovaná, já ale film dosud neviděla, takže to nemůžu porovnat. 
"Seru na vaši spravedlnost," řekl. "Vy toho o spravedlnosti víte asi tolik, kolik já toho vím o tryskových turbínách. Sejměte ze mě tu kletbu... v tomhle je nutné partnerství... partnerství prokletého a proklínajícího... Ano, žena mi ho honila ve velkém drahém autě a vaše dcera vyšla mezi dvěma zaparkovanými vozy uprostřed bloku jako obyčejná nepozorná chodkyně, a to je taky pravda. Kdyby přecházela na přechodu na rohu, mohla ještě žít. Chyba byla na obou stranách, ale ona je mrtvá a já už se nemůžu vrátit k předchozímu životu. Tím je to vyrovnané..."
"Nikdy to z vás nesejmu, bílý muži z města," řekl Taduz Lemke. "Zemřu s tím na jazyku."

No a abych to nějak shrnula.. Tato kniha mě bohužel příliš nenadchla. Příběh je sice originální, ale mohl být vyprávěn více napínavě. Pokud jste nic od Kinga zatím nečetli, ale chtěli byste, nedoporučuji začínat touto knihou. Dle mého názoru je to jedna z těch slabších. Není vyloženě špatná, ale King zkrátka napsal mnoho lepších než je tato (co jsem tak slyšela, já zatím četla jen Zelenou míli, a ta mě uchvátila). 


Hodnocení: 55 %

O autorovi: Stephen King
Stephen King se narodil v roce 1947 a stal se jedním z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti. Žije s rodinou v USA ve státe Maine. 

Okomentovat

6 Komentáře

 1. Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mnohokrát! Já zase ráda zavítám k tobě:).

   Vymazat
 2. Ojojoj, můj milovaný King jenom s 55 %??? Rozhodně doporučuju ještě Geraldovu hru, klasiku v podobě To, nebo některé z jeho povídkových souborů. :-) Černočerná tma je super.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, tento kousek na mne tolik nezapůsobil. S Kingem již ale nějaké zkušenosti mám a rozhodně patří mezi mé oblíbence.
   Děkuji za tipy!:)

   Vymazat
 3. Anonymní15/4/18

  Uzasny clanek, Michalko. Jsi skvělá, pokracuj v tom:)
  Martin H.

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.