Recenze: Dvůr trnů a růžíAnotace:
Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.
Úžasný a mrazivý příběh na motivy Krásky a Zvířete.


Autorka: Sarah J. Maasová
První díl
Počet stran: 433
Žánr: fantasy, YA
Nakladatelství: CooBoo
psáno v ich-formě


Dojmy z knihy:

Série od autorky Maasové mi v knihovně ležela celou řádku měsíců, než jsem se k ní dostala, neměla jsem za tento školní rok totiž čas na nic jiného, než povinnou četbu. Teď však již nastaly prázdniny a já mám konečně prostor na čtení knih, které mne opravdu zajímají.

Hlavní hrdinkou je odvážná samostatná Feyre, která se musí starat o svoji chudou rodinu, a jež je také později unesena ze země lidí vílou jménem Tamlin. Přesto, že je poněkud naivní, drzá a tvrdohlavá, rychle mi přirostla k srdci a nebylo obtížné si ji oblíbit. Dočetla jsem se, že některým přišla až příliš hloupá, ale s tím já nesouhlasím. Co totiž chcete očekávat od devatenáctileté holky z chudé rodiny, která ani neumí číst? A také mi povahou připomínala Katniss z Hunger Games... napište mi do komentářů, jestli vám také!

Jediný moment, kdy mi připadala opravdu tak hloupá, jak někteří píší, bylo, když měla rozluštit hádanku, na kterou zkrátka ne a ne přijít, přitom já znala odpověď už při druhém jejím řádku. Autorka knihy hádanku mohla nějak ztížit, protože byla opravdu primitivní, nicméně v knize byla prezentována jako téměř nevyřešitelná.

Začátek knihy byl možná trošku pomalejší a slabší, ale jakmile jsem se prokousla k první větší zápletce, vtáhla jsem se do děje a vždy chtěla vědět, jak bude pokračovat. Je to tak okouzlující a podmanivé čtení, že vám těch čtyři sta stránek uteče jako voda a už budete vyhlížet další díl. Ke konci knihy se vám dokonce všechno začne propojovat a celý příběh tak začne dávat o to větší smysl a přibyde mu na propracovanosti. 

Co se týče ostatních postav v knize, ani zde nemám žádné výhrady. Zlatovlasý odvážný Tamlin, který toužil po pořádku v zemi, spolu s hubatým Lucienem tvořili dokonalou dvojici, která nás provází téměř celou knihou. O dalších postavách - hlavně těch záporných - raději pomlčím, ať vám toho moc neprozradím... zjistěte sami, jaká arogantní, avšak nádherná bytost se skrývá na druhé straně jejich světa.

Musím se přiznat, že jsem tuto knihu brala z knihovny s nevelkým očekáváním. Myslela jsem, že to bude klišé fantasy inspirované příběhem Kráska a Zvíře, které je určeno pro čtenáře mladší patnácti let. Byla jsem však na omylu. V díle se totiž objevuje i erotika a velmi naturalistické drsné scény, při kterých se mi dělalo špatně od žaludku.

Takže ačkoliv tuším, jakým směrem se bude příběh vyvíjet, nesmírně se těším, až si přečtu druhý díl a dám vám poté vědět, jestli je stejně tak dobrý, jako ten první.


Hodnocení: 90 %

O autorovi: Sarah J. Maasová
Sarah J. Maas pochází z New Yorku. První podobu série Throne of Glass napsala, když jí bylo pouze šestnáct, a série je teď prodávána v třiadvaceti jazycích.
V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním na Hamilton College z tvůrčího psaní a s vedlejším oborem religionistikou.
Dnes žije v Kalifornii. Když není zrovna zaneprázdněná psaním, prozkoumává spolu se svým manželem kalifornská pobřeží.(Zdroj: Databazeknih.cz)

 • Počet komentářů: 2

Podobné články

2 komentářů

 1. Pěkná recenze, se kterou naprosto souhlasím. :) Já zatím přečetla první dva díly, já další nějak nebyl čas, ale ráda bych to napravila...
  Co se týče povinné četby a nedostatku času na jiné knihy, mám to stejně. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že to někdo cítí stejně:). Děkuji za zpětnou vazbu.

   Vymazat

Děkuji Vám za zpětnou vazbu, moc si toho vážím.